Grupa Oto:     Bolesławiec Brzeg Dzierzoniów Głogów Góra Śl. Jawor Jelenia Góra Kamienna Góra Kłodzko Legnica Lubań Lubin Lwówek Milicz Nowogrodziec Nysa Oława Oleśnica Paczków Polkowice
Środa Śl. Strzelin Świdnica Trzebnica Wałbrzych WielkaWyspa Wołów Wrocław Powiat Wrocławski Ząbkowice Śl. Zgorzelec Ziębice Złotoryja Nieruchomości Ogłoszenia Dobre Miejsca Dolny Śląsk

Góra
Długoterminowe oszczędzanie - jak to robić?

     autor:
Share on Facebook   Share on Google+   Tweet about this on Twitter   Share on LinkedIn  
Wydawać by się mogło, że oszczędzanie to prosta sprawa. Każdy z nas wie jak to robić. Jednak kiedy przychodzi co do czego, okazuje się, że ciężko jest zrezygnować z drobnych, a czasem nawet niepotrzebnych wydatków. Odkładanie pieniędzy okazuje się być ponad siły, przez co zdecydowana większość społeczeństwa w Polsce nie posiada żadnych oszczędności.
Długoterminowe oszczędzanie - jak to robić?

Odkładać pieniądze można zacząć od zwykłego wrzucania drobnych do skarbonki. Najważniejsze jest to, żeby wyrobić w sobie nawyk oszczędzania. Na początku mogą to być niewielkie kwoty, będzie to dobry krok w stronę odkładania większych sum w przyszłości. Należy pamiętać, że jest to sposób dobry na początek. Trzymanie całego swojego zaplecza finansowego w tak zwanej „skarpecie” nie jest zbyt rozsądne, nie tylko ze względu na możliwość kradzieży ale również przez inflację. Pieniądze schowane w domu pod materacem stracą tylko na wartości. Większe sumy lepiej jest lokować w banku. Specjalnie przeznaczone do tego produkty oszczędnościowe zapewnią nie tylko bezpieczeństwo naszych finansów ale również dodatkowe odsetki.

Do najbardziej popularnych produktów oszczędnościowych zdecydowanie zalicza się lokaty bankowe. Dzięki różnorodności ofert możemy dopasować ją do naszych potrzeb. Lokatę można założyć na długi lub krótki okres czasu. Jeśli nie mamy pewności, czy zdeponowane pieniądze nie będą nam aby potrzebne w najbliższym czasie, lepiej zdecydować się na lokatę krótkoterminową, ponieważ w momencie wcześniejszego zerwania umowy, tracimy wszystkie zebrane do tej pory odsetki. Nie należy się zniechęcać, ponieważ pomimo tego, że wydawać by się mogło, że lokaty długoterminowe powinny mieć wyższy oprocentowanie, to w rzeczywistości wcale tak nie jest. Często lokaty krótkoterminowe objęte są różnego rodzaju promocjami, dzięki czemu klienci mogą liczyć na dużo wyższe oprocentowanie niż w przypadku standardowych ofert. Wybierając lokatę należy również zwrócić uwagę na rodzaj oprocentowania. Może być ono stałe lub zmienne. Jak sama nazwa wskazuje oprocentowanie stałe jest stałe i nie zmienia się w trakcie trwania umowy. Dzięki temu zysk można obliczyć już w momencie podpisania umowy. Oprocentowanie zmienne zależy od wysokości stóp procentowych NBP oraz stawki lokat międzybankowych WIBOR, które mogą się zmieniać podczas trwania umowy, a za nimi nasze oprocentowanie.. nie zawsze na naszą korzyść.

Osoby, które nie są w stanie sumiennie odkładać nadwyżek, mogą ustawić zlecenie stałe na swoim koncie. Wtedy co miesiąc określona suma będzie automatycznie trafiać na specjalnie przeznaczony do tego rachunek oszczędnościowy.

Więcej na temat oszczędzania dowiesz się na oszczednoscionline.pl


MRo © 2007 - 2018 Otomedia sp. z o.o.
Redakcja  |   Reklama  |   Otomedia.pl